Ekologiczny dom

ekologiczny dom

Ekologiczne podejście do życia zdobywa coraz więcej zwolenników. Chęć osiągnięcia równowagi i czerpania z zasobów naszej planety według zasad zrównoważonego rozwoju jest ideą zacną, choć trudną do osiągnięcia. Szczególnie jeśli chcemy zmienić swoje życie kompleksowo – we wszystkich aspektach, a czeka nas zadanie w postaci wybudowania domu.

Proponowane rozwiązania

Cały ten skompilowany proces jest w swojej istocie niemal zaprzeczeniem ekologii – ogromne ilości betonu i cegieł jakich używa się zazwyczaj do budowy plus świadomość, że są to materiały nie-ekologiczne – do ich powstania potrzeba mnóstwa energii. Można oczywiście zdecydować się na budowę domu z surowców ekologicznych – na tym etapie rozwoju społeczeństw jest to już zupełnie możliwe, choć niezwykle kosztowe – dostępny jest na rynku ekologiczny beton, można budować z wykorzystaniem drewna lub surowców z odzysku, kłaść na dach strzechę czy ocieplać ściany mieszanką błota, słomy i wapna – chodzi jednak o to, aby powstały w efekcie tych starań budynek nie wymagał od swoich mieszkańców poświęceń – był komfortowy i nowoczesny, zapewniał domownikom wszelkie wygody takie jak dostęp do toalety, elektryczność oraz inne media.

Wykorzystaj nowe technologie, nie obciążając środowsika

Można również budując dom ekologiczny wybrać drogę kompromisową to jest zbudować dom wykorzystując nowoczesne technologie, które będą obciążać otaczające nas środowisko jednak sam wybudowany budynek będzie stanowił dla ekosystemu bardzo niewielkie obciążenie – ten rodzaj budownictwa, w wyniku których powstają domy pasywne jest coraz popularniejszy. Trudno się dziwić – powstaje obiekt, którego zapotrzebowanie na energię, zgodnie z ustalonymi normami, nie będzie przekraczać 15 kWh/m2. Dzięki temu codzienna eksploatacja budynku oznacza po prostu niskie koszty. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć tak wysoki standard trzeba wykorzystywać surowce najwyższej jakości, a budowanie musi być precyzyjne.

Podstawowymi sprawami podczas powstawania budynków pasywnych, w kontekście wykorzystywanych technologii, jest eliminacja mostków termicznych, maksymalną szczelność okien oraz najwyższe możliwe parametry ocieplenia. Taki dom, aby był również przyjazną przystanią do życia musi być odpowiednio wentylowany. Oczywiście, aby Wasz dom był ekologiczny nie musicie burzyć już istniejącego i zaczynać wszystkiego od nowa.

Zmień swoje codzienne przyzwyczajenia

Ekologiczne życie w ekologicznym domu jest bowiem mierzone nie tylko ilością zespolonych szyb w oknach, ale również specyficznym podejściem do pewnych spraw – chcecie, aby Wasz dom był ekologiczny, zacznijcie go zmieniać metodą drobnych kroków – przed snem zacznijcie wyłączać wszystkie listwy, tak, aby każda dioda oznaczająca tryb oczekiwania została wyłączona z prądu. Myjąc zęby, podczas szorowania, warto skręcać kurek – oszczędzicie w ten sposób wodę i pieniądze. Zacznijcie solidnie segregować odpady – niby wszyscy wiedzą jakie śmieci mają znaleźć się w niebieskich, żółtych czy brązowych pojemnikach, ale bądźmy szczerzy – czy nie zdarzyło się Wam ignorować te podziały? Teraz możecie to zmienić z korzyścią dla siebie, swojego zdrowia, naszej wspólnej planety, a nierzadko również dla własnej kieszeni, w której, jeśli będziecie konsekwentni, po jakimś czasie takiej eko – postawy znajdzie się nieco więcej pieniędzy. Zatem polecamy prowadzenie ekologicznych domów ponieważ wszyscy na tym zyskujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *