Izolacja fundamentów

izolacja fundamentów

Solidne fundamenty to podstawa. W związku z tym, fundamenty, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, powinny zostać właściwie chronione. Do tego właśnie służy ich izolacja. W grę wchodzą dwa rodzaje izolacji – pionowa i pozioma. Woda znajdująca się w gruncie nieustanie będzie działać na fundamenty – ich ochrona jest więc niezbędna. Chroniąc podstawę budynku przedłużamy żywotność całego obiektu.

Parametry gleby

To jaki rodzaj izolacji wybierzemy zależy od typu gleby na której planujemy postawić budynek. Dla gleb przepuszczalnych, o niskim poziomie wód gruntowych, przeznaczona jest izolacja lekka, średnia, w przypadku gleb o przeciętnej przepuszczalności, izolacja ciężka natomiast przeznaczona jest do gleb o zwartej, gliniastej strukturze. Typ gleby powinien określić specjalista. Rodzaj gruntu wpływa na rodzaj izolacji, ta zaś na produkty, które będą wykorzystywane. Powinniśmy pamiętać, że rodzaj izolacji i materiały jakich użyjemy powinno dobierać się do panujących w konkretnym miejscu warunków nie do informacji z folderów czy broszurek producentów poszczególnych produktów. Zasada brzmi – najpierw należy ustalić rodzaj ziemi znajdującej się na działce, a następnie dobrać do niego produkty, nigdy odwrotnie.

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa ma za zadanie oddzielić fundament i ściany fundamentowe od gruntu i znajdującej się w nim wilgoci. W przypadku izolacji pionowej mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów do tego służących. Bez względu na to na jaki materiał hydroizolacyjny wybierzemy powinniśmy zadbać o to, aby przylegał on porządnie do pionowych płaszczyzn fundamentu, starając się również tak planować montaż, aby zminimalizować ilość miejsc, w których materiał się łączy.

  • W przypadkach izolacji lekkiej polecane są masy bitumiczne, które cechuje łatwość aplikacji i duża elastyczność.
  • W przypadku izolacji średnich polecane są membrany EPDM, grube, kauczukowe, które łatwo się nakłada dzięki temu, że sprzedawane są w płatach.
  • W przypadku izolacji ciężkich polecany jest Bentonit.

W celu ochrony nałożonej warstwy hydroizolacyjnej zwykle wykorzystuje się folię kubełkową. Pamiętać należy, aby kłaść ją w odpowiedni sposób to znaczy kubełkowymi tłoczeniami skierowanymi w stronę fundamentu.

Izolacja pozioma

Izolacja pozioma kładziona jest na ławach i ścianach fundamentowych. Materiał hydroizolacyjny powinien być położony starannie, na oczyszczoną z ziemi powierzchnię. Wybiera się zazwyczaj papę lub folię izolacyjną, w tym termozgrzewalną lub samoprzylepną. Papę skleja się lepikiem. W przypadku izolacji papą zazwyczaj nakłada się dwie warstwy. Folie wykonane są z PCV lub polietylenu i rozwijane są z rolki. Pamiętać należy, że o skuteczności izolacji bardziej decyduje staranność nakładania niż surowiec z jakiego ją wykonujemy.

Łączenie

Dla optymalnej skuteczności naszych działań należy połączyć oba typy izolacji – w tym celu używany produktów takich jak papy, kleje czy folie samoprzylepne. Dobrze wykonana robota będzie procentować solidną ochroną przed wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *