Jak wybrać basen ogrodowy?

W naszym klimacie swobodne użytkowanie ogrodowego basenu ograniczone jest do kilku miesięcy w roku jeśli jednak marzyliśmy o nim całe życie to warto przeczytać tekst, który da Wam odpowiedź na pytanie jaki powinien być Wasz ogrodowy basen. Może to już czas na spełnianie marzeń…

Kształt

Kształt basenu nie jest bez znaczenia. Im bardziej regularny tym łatwiej w nim pływać, łatwiej go wykonać i, co ważne, łatwiej utrzymać go w czystości. Stąd też najpopularniejsze są baseny prostokątne. Jeśli zaś chodzi o głębokość – aby swobodnie pływać wystarczy już 110 cm, jednak pełen komfort osiąga się wybierając głębokość ok.150 cm. Każdy centymetr wykopu kosztuje, zatem jeśli marzą Wam się skoki do wody to od razu informujemy, instalacja trampoliny wymaga pogłębienia wykopu do ok 2,5 metra, koszty będą bardzo duże. Co do długości basenu – najczęściej wybierany rozmiar to 4 na 8 metrów.

Technologia

Technologia wykonania basenu ma największy wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Oczywiście najistotniejszą cechą pod względem której powinniśmy oceniać każdą z nich jest trwałość i szczelność konstrukcji. Tradycyjne baseny nieckowe wymagające wykopu są, ze względu na konieczność wykonania robót ziemnych, najdroższe, ale też wyglądają najlepiej, ponieważ ich krawędź zlicowana jest z podłożem i od razu widać basenową wodę. To jakim materiałem wypełnimy wykop zależy od nas – dostępne są między innymi tradycyjne betonowe, jak również różnego rodzaju ocieplane styropianem, a wzmacniane betonem moduły. Można także wybrać niecki wykonane z tworzyw sztucznych, w tego typu rozwiązaniach najłatwiej da się osiągnąć nietypowy kształt basenu.
Jeśli rezygnujemy z koncepcji basenu nieckowego na rzecz rozporowego, zainstalowanego na powierzchni ziemi z pewnością oszczędzimy pieniądze i będziemy mogli wybierać z ogromnej oferty okładzin dedykowanych temu rodzajowi basenu – od tworzyw sztucznych aż po szlachetne drewno.

Miejsce

Wybór optymalnego miejsca na ogrodowy basen nie jest łatwe. Musi to być obszar wolny od drzew, których liście będą zanieczyszczać wodę, musi mieć dobrą ekspozycję na promienie słoneczne ponieważ wystawiony na słońce znaczenie obniży koszt ogrzania wody. Ważnym elementem umiejscowienia basenu powinno być również ustawienie go w taki sposób, aby dłuższy bok pokrywał się z kierunkiem najczęściej wiejących na tym obszarze wiatrów.

Woda

To jasne, że woda zgromadzona w basenie musi być poddawana profesjonalnym procesom uzdatniania i filtrowania. Woda, aby korzystanie z basenu, było bezpieczne i przyjemne musi być czysta i ciepła. Zamknięty obieg pozwoli na kontrolę nad oczyszczaniem, a system ogrzewania zapewni właściwą temperaturę – optymalna mieści się w przedziale od 24 do 27 stopni Celsjusza. Aby wszystko działało bez zarzutu należy również wyposażyć się w tak zwaną „chemię” czyli różne, bezpieczne i nowoczesne preparaty, które zoptymalizują parametry basenowej wody. Jeszcze tylko decyzja dotycząca wyboru właściwego kostiumu kąpielowego i można wskoczyć do ciepłej, czystej wody w naszym wspaniałym basenie ogrodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *