Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularna nawierzchnia stosowana do wykończeń wokoło gospodarstw domowych np.: układana jako podjazd dla samochodów. Z racji tego , iż dostępna jest w wielu wariantach często nie wiemy, na którą się zdecydować. Podpowiadamy jak wybrać najlepszą kostkę brukową.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią jest przeznaczenie kostki. Grubsza i tym samym wytrzymalsza odpowiednia będzie na podjazd samochodowy, za to cieńsza sprawdzi się na balkon. Jeżeli kostka brukowa narażona będzie na działanie czynników atmosferycznych warto, by była odporna na wilgoć, a także impregnowana. W przypadku tej położonej w miejscu suchym lub zadaszonym kwestia chłonności nie będzie tak ważna, jednak impregnacja również będzie przydatna. Zastanówmy się czy ważniejszy dla nas jest efekt wizualny, czy praktyczność. Jeżeli przykładamy wagę do estetyki wybierać możemy w kształtach i kolorach, natomiast gdy nie ma to dla nas znaczenia możemy wybrać klasyczną wersję, która będzie nieco tańsza. Należy też określić jakimi środkami dysponujemy, gdyż ceny poszczególnych wariantów są różne.

Podział kostek brukowych ze względu na sposoby produkcji

standardowa– kostka najbardziej popularna, prosta, jednolita, trwała, kształtem przypomina podwójną literę T, ma najczęściej szary kolor. Spotyka się ją na chodnikach czy parkingach. Z racji swojej prostoty nie wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. Jest estetyczna jednak niezbyt ciekawa. Będzie również najtańsza ze wszystkich prezentowanych rodzajów.
szlachetna– podlega specjalnej obróbce podczas tworzenia i dzieli się na:
a)kostkę o powierzchni płukanej- posiada walor estetyczny uzyskany dziki wypłukaniu drobin betonu i ukazaniu barwnego kruszywa. Kostka ta jest bardziej antypoślizgowa niż inne rodzaje.
b) kostka o powierzchni łupanej- nierówne krawędzie sprawiają, że przypomina kamień łupany. Jest to walor estetyczny, jednak, gdy masz małe dzieci weź pod uwagę, że upadki będą bardziej bolesne.
c) kostka o powierzchni szczotkowanej- posiada charakterystyczną fakturę, wygodnie się po niej stąpa, dlatego polecana jest na chodniki spacerowe np..: w ogrodzie

Podział ze względu na na materiał, z którego została stworzona kostka

– kostki z betonu- wytrzymała, klasyczna, posiada atrakcyjną cenę
– kostki z kamienia- wytrzymała, twarda i odporna na działanie czynników atmosferycznych
– kostki z kamienia polnego- stylowa, stylizowana na starodawną, bardzo elegancka

Podział ze względu na kolor

Kostki podzielić można też ze względu na kształt i kolor. Nie sposób jednak wymienić wszystkich możliwości. Kształty mogą być różnorakie zaczynając od prostych, geometrycznych kształtów, a kończąc na najbardziej fantazyjnych i nieregularnych. Kolory również mogę być najróżniejsze: klasyczne, szare kostki, kolorowe, imitujące kamień lub tworzywo. Pamiętajmy im bardziej wymyślny kształt i kolor tym wyższa cena. Koszt często ponoszony jest za walory estetyczne, a nie jakość produktu.

Dodatkowe informacje:

Można wybierać też w wielkościach i grubościach kostek. Niezależnie od tego jakie jest przeznaczenie kostki i którą wybierzemy warto zaimpregnować tworzywo, by w przyszłości łatwiej pozbywać się ewentualnych zabrudzeń.

Podsumowanie 

Nie istnieje jedna najlepsza kostka brukowa. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Wszystkie kostki jednak są trwałe, a główną różnicą są walory estetyczne oraz odporność na wodę. Podsumowując, jeżeli posiadamy dzieci wybierzmy kostkę o regularnych kształtach by nie narazić dzieci na dodatkowe urazy. Watro by w tym przypadku kostka odporna była na wodę. Jeżeli kostka wyłożona będzie przed eleganckim budynkiem w stylu retro możemy pokusić się o kostkę z kamienia polnego. Natomiast jeżeli zależy nam na wytrzymałości i możliwie niskich kosztach wybierzmy standardową kostkę z betony. Na pewno będziemy zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *