Nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogrodu

Zieleń w naszym otoczeniu wpływa na nas kojąco – kwiaty cieszą oczy, a plony z przydomowych warzywników smakują doskonale. Rośliny, aby rosły pięknie i zdrowo potrzebują wody. To w jaki sposób będziemy im jej dostarczać nie jest bez znaczenia. W kwestii nawadniania ogrodów można dziś wybierać spośród bardzo wielu opcji. Zacznijmy od …konewki, a skończmy na systemach potrafiących działać zupełnie bezobsługowo.

Tradycyjne nawadnianie

Tradycyjne nawadnianie odchodzi do lamusa – podlewanie ogrodu lub upraw konewką to ciężka i czasochłonna praca. Warto uświadomić sobie jedno – nawadnianie za pomocą konewki oprócz bólu placów przyniesie nam dodatkowo duże straty wody, która w procesie parowania ulatuje bezpowrotnie do atmosfery. Nawet jeśli zbieracie deszczówkę i Wasza woda jest „darmowa” to trzeba mieć świadomość, że podlewanie konewką jest najmniej efektywną metodą dostarczania wody roślinom. Najczęstszym błędem podczas podlewania roślin wodą z konewki jest dostarczanie jej w niewystarczającej ilości.

Trochę techniki

Poziom wyżej w metodach nawadniania znajduje się nawadnianie za pomocą węży i rozmaitych końcówek – zraszaczy podpiętych do wspomnianych węży. Zraszacze, najróżniejsze – statyczne, rotacyjne, wahadłowe, bijakowe, wprowadzą nawadnianie Waszego ogrodu na zupełnie nowy poziom. Co prawda trzeba patrzeć pod nogi – na wężach łatwo się potknąć. Trzeba będzie zwijać i przestawiać wszystkie elementy podczas koszenia lub gry w piłkę, ale – a to najważniejsze – nie trzeba już będzie nosić ciężkich konewek. Koszt tego typu rozwiązań nie jest zbyt wysoki, ale warto też wspomnieć, że jego efektywność i koszty eksploatacji dadzą się zoptymalizować.

Automatyczny system nawadniania

Przedstawiamy automatyczny system nawadniania. Bezobsługowy majstersztyk, który pracuje bez udziału człowieka. Wszystko właściwie zaplanowane i przeliczone – ogródek podzielony na sekcje, zraszacze dostosowane do potrzeb roślin z poszczególnych części z ogrodu, wynurzalne zraszacze chowają się w ziemi po zakończonej pracy, a automatyczne czujki dostosują ilość wody biorąc pod uwagę bieżący poziom opadów. Automatyczne systemy stają się coraz popularniejsze, stają się standardem – za ich stosowaniem przemawiają bowiem twarde fakty. Specjaliści twierdzą, że działanie w ramach systemu nawadniania pozwala oszczędzić nawet 70% wody! Systemy takie działają w dwóch odsłonach – pierwszy to omówiony już system oparty na zraszaczach, drugi to system kroplujący – działa w sposób maksymalnie precyzyjny dostarczający, za pomocą linii kroplujących w formie taśm lub rurek, wodę bezpośrednio w obszar korzeniowy rośliny. Celniej się już nie da. Automatyczne nawadnianie za pomocą systemu kroplującego pozwala precyzyjnie nawodnić rośliny w ogrodach o nietypowych kształtach i uwzględniać potrzeby różnorodnych gatunków roślin.

Ostateczny wybór

Jeśli więc stawiacie swoje pierwsze kroki w pięknej sztuce ogrodnictwa zacznijcie ambitnie – konewkę zostawcie dla kwiatów hodowanych na domowych parapetach, a w ogrodzie zastosujcie rozwiązania, które zaoszczędzony czas pozwalają spędzić dużo przyjemniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *