Ubrania UV

Lato zbliża się wielkimi krokami, zaczynamy planować urlopy, przeglądamy wakacyjne oferty. Może to właśnie ten moment, kiedy będziemy mogli zrealizować egzotyczne marzenia i spędzić czas na pięknej, rajskiej plaży, gdzie fale delikatnie uderzają o brzeg, woda jest ciepła, a piasek złocisty. Do idealnego obrazka brakuje tylko nas odpoczywających na leżaku z kokosem w ręku. Na pewno chociaż raz wyobrażaliśmy sobie jak byłoby pięknie na takich wakacjach. W obecnych czasach stało się to bardzo realne dzięki bogatej ofercie biur podróż, które zajmą się wszystkimi formalnościami, a nam zostaje jedynie spakowanie walizki i zabranie ze sobą dobrego humoru na cały urlop. Dzięki temu mamy więcej czasu, żeby zadbać o siebie i odświeżyć naszą garderobę. Jest to nie tylko przyjemne, ale również potrzebne, szczególnie jeżeli chcemy dobrze chronić się przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są ubrania UV, które nie tylko są modne, ale również skutecznie chronią przed szkodliwym wpływem słońca na nasz organizm. W ofercie znajdują się koszulki UV, kapelusze, czapki, stroje kąpielowe i inne.

Co to promienie UV i dlaczego są groźne?

Chociaż wiele osób ciągle wyjeżdża na wakacje z zamiarem powrotu z piękną opalenizną, całe szczęście świadomość tego, że długotrwała ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia jest szkodliwa, ciągle rośnie. Warto wiedzieć czym jest promieniowanie UV i jakie szkody może spowodować w naszym organizmie. UV to nic innego, jak promieniowanie ultrafioletowe, które wchodzi w skład promieni słonecznych. Należy ono do promieniowania elektromagnetycznego i emituje promieniowanie we wszystkich zakresach fal magnetycznych. Wyróżniamy: UVA, UVB, UVC. Promieniowanie UVA odpowiada za uszkodzenie włókien kolagenowych skóry, przez co zmniejsza się jej elastyczność, częściej występują przebarwienia, tworzą się wolne rodniki. Konsekwencją jest szybsze powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Ten rodzaj promieniowania przenika przez szyby i penetruje w głąb skóry. UVB jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i uszkodzenia naskórka. Całe szczęście większość tego promieniowania jest pochłaniania przez warstwę ozonową Ziemi. Jest jeszcze jeden rodzaj promieniowania UVC, dla człowieka niezmiernie szkodliwe, ale w całości pochłanianie przez warstwę ozonową Ziemi. Jak widać słońce nie tylko jest naszym sprzymierzeńcem, ale może również wyrządzić człowiekowi wiele szkód. Z tego powodu niezmiernie ważna staje się ochrona przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych na nasz organizm.

Dlaczego ubrania UV są skuteczne?

Pewnie niejednokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie co czyni ubrania UV wyjątkowe i czym różnią się od zwykłych, bez filtra? Przecież wizualnie nie ma większej różnicy. Sekret jak zwykle tkwi w szczegółach, a w tym przypadku w sposobie utkania włókien, które są ze sobą połączone bardzo gęsto, a przy okazji zawierają dwutlenek tytanu. Dzięki niemu cała struktura ma właściwości odbijające promienie słoneczne, które nie mają szans przebić się do skóry i dalej w głąb niej. Dodatkowo tkanina może zawierać również nanocząsteczki z barwnikiem pochłaniającym światło UV. Cała ta magia właśnie stąd się bierze. Dołóżmy jeszcze do tego modny krój i mamy idealny strój na spacer z przyjaciółmi, górską wycieczkę, plażowanie nad morzem, czy rowerową wycieczkę po lesie. Nie ma się też co martwić o zużycie tego wspaniałego materiału. Kolejne prania nie zmienią jego właściwości, a dodatkową zaletą jest to, że zmoczony szybko wysycha. Jak widać zalet jest bardzo wiele, szczególnie, że dodatkowo materiał ten hamuje rozwój mikroorganizmów, co w przypadku dziecięcych ubrań jest dodatkową zaletą.

Podsumowanie.

Jak widać ochrona przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych jest niezmiernie ważna, zarówno w czasie wymarzonego urlopu, jak i na co dzień. Całe szczęście mamy wiele możliwości do wyboru, zarówno stare, sprawdzone metody w postaci kremów z filtrem, jak i przestrzeganie podstawowych zasad, a także te nowoczesne, jak ubrania UV. Dzięki temu możemy dostosować środki ochrony do naszych osobistych potrzeb i spokojnie korzystać ze słonecznych dni, czy wymarzonego, egzotycznego urlopu.

Continue Reading